موشک ماوریک AGM 65

نوع

موشک هوابه‌زمین

تاریخچه خدمت

 خدمت

۱۹۷۲

تاریخ تولید

سازنده

شرکت هواپیماسازی هاگز، ریتون

خصوصیات

وزن

۲۰۸-۳۰۲ کیلوگرم

طول

۲/۵ متر

قطر

۳۰۰ میلیمتر


کلاهک

۵۷ کیلوگرم با خرج نوع hollow با فیوز کنتاکت مدل ای، بی،دی، واچ؛ ۱۴۰ کیلوگرم مواد منفجره high explosive نفوذگر به هدف با فیوز تعویق انداز مدل ئی، اف، جی، جِی، و کی.


موتور

ثیوکول مدل تی‌ایکس-۴۸۱ جلوبرنده ۲ تایی سوخت جامد موتور راکت

طول بال

۷۱۰ میلیمتر

برد
موثر

۲۸ کیلومتر

سرعت

۹۳/. ماخ

سکوی
پرتاب

الکترواپتیک مدل ای، بی، اچ، جِی، و کی، پردازش تصویر فرو سرخ در مدل‌های دی، اف، و جی. هدایت شونده لیزری در مدل های ئی.

ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک (AGM مخفف air-to-ground tactical missile) یک موشک جنگی هوا به سطح است که برای شرایط بد آب و هوایی طراحی شده‌است و در برابر هدفهای دور و نسبتا بزرگ موثر است.از هدفهای این موشک می‌توان ماشینهای زرهی، پدافندهای هوایی، کشتی‌ها، ماشینهای ترابری زمینی، و مخازن نفت را نام برد

موشک ماوریک AGM 65

.

موشک ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک اف (هدفیابی بوسیله مادون قرمز) توسط نیروی دریایی ایالات متحده استفاده گردیده‌است و یک سیستم بهینه سازی شده جهت یابی بوسیله مادون قرمز دارد و علیه کشتی ساخته شده‌است و کلاهک با جرم ۵۷ کیلوگرم(۱۲۵ پوند) آن قابل نفوذ به زره‌است. این نوع ماوریک که ۱۳۶ کیلوگرم(۳۰۰ پوند) وزن دارد، توسط سپاه تفنگداران دریایی آمریکا و نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می‌شود. وقتی خلبان می‌خواهد موردی را هدف قرار دهد دوربین تلویزیونی مادون قرمز فعال می‌شود و خلبان باید هدفش را به سختی و با ابهام تعیین کند تا موشک روی هدف قفل کند. جست و جو کننده‌های دوربین‌های تلویزیونی صحنه‌ای را نشان می‌دهند و محدودیت آنها در هدفیابی به اندازه چشم خلبان است. موشک ای‌جی‌ام-۶۵ دارای دو نوع کلاهک است.اولین نوع در دماغه‌اش دارای یک فیوز است و دومین نوع یک کلاهک سنگین وزن است و دارای یک فیوز به تاخیر افتاده می‌باشد که قبل از اینکه منفجر شود بوسیله انرژی جنبشی‌اش به درون اجسام نفوذ می‌کند.کلاهک دوم در مناطق وسیع کارآمد تر است. نیروی محرکه موتور هم برای هر دو نوع با راکت سوخت جامد است و موتور موشک پشت کلاهک قرار گرفته‌است.

موشک ماوریک قادر نیست که خودش روی اهداف قفل شود و این کار باید بوسیله خلبان یا افسر مسئول تسلیحات انجام شود. برای مثال در هواپیمای ای-۱۰ تاندربولت ۲ سیستم تصویری با بهره گیری از جست و جو کننده‌های واقع در روی نوک موشک تصویر را به روی صفحه نمایشی که در کابین خلبان قرار دارد، نشان می‌دهند تا خلبان بتواند هدف خود را در صفحه قبل از شلیک مشخص کند. علامت هدف بر روی صفحه نمایش (HUD) آماده می‌شود تا خلبان محدوده مکانی هدفش را تقریب بزند و مشخص کند تا موشک بطور اتوماتیک هدف را پیدا کرده و روی آن قفل کند.وقتی که موشک پرتاب شد دیگر نه به هواپیمای حاملش وابسته‌است و نه به جای دیگر و خودش بصورت خودکار هدفش را پیدا می‌کند بنابراین یک سلاح با قابلیت شلیک کن و فراموش کن است.

استفاده کنندگان

ماوریک بیشتر توسط هواپیماهای اف-۱۶ فایتینگ فالکن و ای-۱۰ تاندربولت ۲ در جنگ خلیج فارس بین در سال ۱۹۹۱ علیه اهداف زرهی استفاده شده‌است.همچنین ماوریکها نقش بسزایی در انهدام نیروهای نظامی عراق ایفا کرده‌اند. پرتاب کننده LAU-۱۱۷ ماوریک همچنین توسط هواگردهای نیروی دریایی،هوایی و سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده استفاده می‌شود.برچسب‌ها: موشک ای‌جی‌ام, ۶۵ ماوریک, انواع موشک, بهترین موشک ها, موشک هوا به زمین, موشک های راداری, موشک های مافوق صوت, موشک
نوشته شده توسط در 2012/10/25

لينك مطلب

 

 

پس از جنجال سياسي سال 1960 در مورد سقوط يک فروند هواپيماي جاسوسي امريکايي - يو بر فراز خاک لاخاد جماهير شوروي، دولتمردان ايالات متحده نسبت به بقيهء طرحهاي مربوط به هواپيماهاي مربوط به هواپيماهاي نفوذي بيمناک شدند و در سال بعد برنامهء بمب افکن بلند پرواز XB70 را لغو کردند. با اين حال، انديشهء نفوذ بي خطر به خاک دشمن همچنان باقي ماند، تا آنکه به ساخت بمب افکن بال متغير B-1 در سال 1975با سطح مقطع راداري نسبتاً کوچک انجاميد. اما پيشرفتهاي صنايع دفاعي، از تکنولوزي B-1 سريعتر رشد مي کرد، به علاوه هواپيماهاي پيش اخطار هوابرد روسي در حال توسعه بودند. به اين ترتيب، معيارهاي طراخي يک بمب افکن دور پرواز نفوذي روز به روز از جنبهء عملکرد پروازي خارج ميشد. وبه جنبهء طراحي ويژهء آئروديناميکي و استفاده از مواد جاذب رادار براي کاهش سطخ مقطع راداري گرايش پيدا کرد.

 

 

در اواخر دههء 1970 تکنولوزي مواد جاذب رادار به اندازهء کافي پيشرفت کرده بود، ابزارهاي رايانه اي هم تا حدي توسعه بافته بود که براي شبيه سازي رياضي شکلهاي پيچيدهء منحني شکل بيروني و همچنين همکاري در اومر ساخت، به طور وسيعي کارآمد مي باشد.

 

شرکت نورث روپ از ابتداي تأسيس، فعاليتهايي جدي دربارهء طرحهاي بدون دم (بالهاي پرنده) انجام داده بود و طراحان آن شرکت براي بال پرندهء خفاکار هم نظراتي داشتند. ما بمب افکنهاي قبلي نورث روپ دچار مشکلات کنترلي بودند، و در اثر وزش باد نسبي جانبي دچار تکانه هايي مي شدند. با اين حال، پيشرفت سيستم کنترل پرواز با سيم اواخر دههء 1970، به خوبي اين مشکل را حل کرد. در مناقصه اي که پنتاگون براي طراحي و ساخت «بمب افکن کم پيدا با تکنولوژي پيشرفته» مطرح کرد، گروه شرکتهاي نورث روپ، ال تي وي و بو يينگ با استفاده از موتورهاي جنرال الکتريک طرحي را پيشنهاد کردند که با کد رمز Senior Ice نامگذاري شد. در 20 اُکتبر 1981 اين طرح در رقابت با پيشنعهاد گروه شرکتهاي لاکهيد و راکول، برندهء مناقصه شد. به زودي نام طرح به Senior CJ تغيير کرد، و فعاليت جدي سه شرکت پيشنهاد دهندهء با مديريت نورث روپ و پنهان کاري شديد شروع شد.

 

در ابتداي کار نورث روپ با خريد يک کارخانهء متروکهء خودروسازي فورد در اطراف لس آنجلس آنرا به پيسرفته ترين مرکز مجهز به سيستم کامپيوتري طراحي و ساخت کرد. براي تدارک برنامهء نرم افزاري سه بعدي ادره کنندهء امور طراحي، ابزارهاي ماشيني و سيستمهاي روباتيک در حدود يک ميليارد دلار هزينه شد و اين مرکز اطلاعاتي باتأسيسات شرکتهاي همکار (بويينگ و ال تي وي( به صورت الکترونيکي مرتبط شد. با وجود اشتغال هزاران نفر در هر سه شرکت مذکور، در امور مربوط به اين طرح شديدترين اقدامات امنيتي براي حفظ اطلاعات انجام شد، چنانکه تنها عدهء معدودي از کل برنامه اطلاع داشتند.

 

با تقسيم فعاليتها بين بوئينگ (براي ساخت قسمت مرکزي بدنه از جنس تيتانيوم، پوششهاي بزرگ بيروني بال، سيستم سوخترساني، سيستم تحويل ب کابين خلبان و مونتاژ نهايي هواپيماار جنگي و ارابه هاي فرود( ، ال تي وي براي ساخت قسمتهاي مياني بدنه و سازه هايي از جنس آلومينيوم، تيتانيوم و مواد مرکب و نورث روپ براي ساخت قسمت مرکزي پيشين بدنه، کابين خلبان و مونتاژ نهايي هواپيما) سرانجام محصول نهايي به نام B-2 در 22 انوامبر براي نخستين بار به نمايش گذاسته شد. اين هواپيما در 17 جولاي 1989 به پرواز دآمد.

 

 

 

در مقايسه با ساير هواپيماهاي زيرصوتي، B-2 بيشترين زمان آزمايشها را گذرانده است. مثلاً براي آزمايشهاي تونل باد هواپيما مدت 24000 ساعت و براي پازمايشهاي صلاحيت پروازي، مدت 291000 ساعت وقت صرف شده است. ظاهر غيرعادي B-2 حاصل سازگاري بين معيارهاي خفاکاري و معيارهاي عملکرد پروازي است. لبهء حملهء B-2 سازه اي به شکل گوه است که درون |آن از کامپوزيتهاي لانه زنبوري جاذب رادار استفاده شده است. امواج رادار درون اين سطخ به دام مي افتد و با انعکاس به جلو و عقب انرژي خود را از دست مي دهد. چهار موتور بي-2 به کمک مواد مرکب مقاوم دربرابر حرارتهاي زياد کاملاً درون بدنه فرو رفته است. براي کاهش تشعشع حرارتي اگزوزها، محل خروجي ها در روي بال و در عقب بدنه قرار گرفته، و گازهاي خروجي اندکي به سمت بالا جهت داده مي شود. ضمناً مواد شيميايي جديدي که با گازهاي خروجي مخلوط مي شود، از تشکيل دنباله در ارتفاع بالا جلوگيري مي کند.

 

در آغاز يک مأموريت تهاجمي سيستم اويونيکي B-2 براي اجراي وظايف خفاکاري تنظيم شده و سيستمهاي نا لازم خاموش مي شود. از آنجا که هواپيما در هنگام رهاسازي بمبها قابل رديابي است، عملکرد سريع دريچه هاي پرتاب بمب اهميت زيادي دارد. رادار مخصوص بي-2 عمل رديابي آن را توسط جستجوگرهاي زميني ناممکن مي کند.

 

 

مشخصات:

 

موتور:

*چهار موتور توربوفن جنرال الکتریک F-118-GE-110 بدون پس سوز

*بیشترین رانش موتور: 84.5KN

 

ابعاد:

*دهانهء بال: 54.42m

*مساحت بال: 477.51m2

*طول:21.0m

*ارتفاع:5.18m

 

وزنها:

*وزن خالص: 56.700Kg

*بیشینهء وزن سوخت: 74.844Kg

*بیشینهء وزن برخاست: 168.422

 

عملکرد پروازی:

*بیشینهء سرعت افقی: 0.8 ماخ

*برد:

در بیشترین وزن برخاستن بدون سوختگیری هوایی: 11.675Km

در بیشترین وزن برخاستن با یک نوبت سوختگیری هوایی: 18.532Km

 

تسلیحات:

*پرتابگر چرخان پیشرفتهء بویینگ با قدرت حمل موشکها یا بمبها در حداکثر 54 آرایش مختلف

*قادر به حمل سلاح های هسته ای دور ایستا و بمبهای هسته ای پرتاب آزاد

*مجهز به انباره های غیر هسته ای برای حداکثر 80 بمب پرتاب آزاد

درون B2


برچسب‌ها: جت, بمب افکن, جنگنده, آمریکا, B 2, هواپیمای خفاشی, جنگنده های رادار گریز, بمب افکن های رادار گریز, اواع بمب افکن, هواپیمای بی 2
نوشته شده توسط در 2012/10/25

لينك مطلب


CS300) KASITS)

مطمئنا تا بحال یک موقعیت و یک مکان مناسب برای یک تک تیر انداز و یا یک ریکون(گرا دهنده) میتوانست وضعیت نبردرا تغییر دهد اما با آمدن دستگاه فوق دیگر نمیتوان امیدی به آنها داشت.تک تیر اندازی که در دلش ترسی از یافته شدن موقعیتش وجود نداشته باشد میتواند زندگی شما را از هر فاصله ای بگیرد.

آنتی اسنایپر های موجود با توجه به اسکوپ تیر انداز و یا صدای شلیک میتوانند موقعیت نسبی و تقریبی تک تیر انداز رامشخص کنند در حالی که دستگاه فوق با استفاده از red-eye جدید میتواند از صدها متر تمامی دوربین های دوچشمی واسکوپ ها و حتی بعضی دوربین های دید در شب را شناسایی کند.

SpotLite-P

http://www.up.persianv.com/images/bmxh5nv74qdrehnievwo.jpg

اما نکته عجیب در مورد این دستگاه که آن را از مدلهای کمی کهبه عنوان رقیب وجود دارند متمایز میکند حساسیت به مردمک چشم و درخشش ناشی از آن می باشد!!!بنابر این این دستگاه اولین دستگاهی می باشد که میتواند شما را از مراقبت یک تک تیر انداز قبل از اولین شلیک وی مطلع سازد.

http://www.up.persianv.com/images/sn5j9fdjfrrlqoz4q.jpg

با توجه به اینکه این دستگاه خود یابنده تک تیر انداز ها و اسنوپرهاست (دیده بان ها) بنابر این لازم می باشدکه خود این دستگاه درخششی نداشته باشد که در مورد اسکوپ ها و حتی طول موج این دستگاه این نکاتپنهان کاری کاملا رعایت شده است.

LAS 1000

http://www.up.persianv.com/images/6rgbw2ultzoaqr6nn4h6.jpg

مشخصات LAS 1000 :

لیزر:910 nm

برد کاشف:100 تا 1000 متر

دقت:10+-

سرعت اسکن:بالای 45 درجه در ثانیه

زوم اپتیکال:7 x

وزن:2 کیلوگرم

باتری:6*AA

مدت زمان بکارگیری:5 ساعت در 20 درجه سانتی گراد

http://www.up.persianv.com/images/g0uedyjfplm5ssldcwft.jpg


برچسب‌ها: لبه تکنولوژی, یابنده تک تیر اندازها و دوربین ها, SpotLite, P is an electro, optical system, P, CS300, KASITS, LAS 1000, وسایل تک تیانداز
نوشته شده توسط در 2012/10/25

لينك مطلب


گردان 707 ماموریت ویژه معروف به ببر سفید گلچینی از بهترین های یگان نیروهای ویژه ی فرماندهی جنگهای ویژه ارتش کره جنوبی یا (Republic of Korea Army Special Warfare Command ) می باشد. این واحد تنها واحد واکنش سریع ضد تروریستی کره جنوبی است که نیروهای آن انجام ماموریت های شهری ضد تروریستی را به عهده دارند.

ارتش کره جنوبی این یگان را برای شرایط اضطراری تشکیل داده تا در مواقع لزوم از سرعت عمل بالای آن ها بهره ببرد.همچین تعداد کمی از اعضای این گروه متشکل از زنان می باشد.این واحد تنها زمانی از زنان استفاده می کند که در آن میادین حضور یک زن به عنوان یک تهدید برای تروریستها دیده نمی شود.

http://www.up.persianv.com/images/h0foj6mgy0equmkm0rbr.jpg

تاریخچه تشکیل این گردان

این واحد پس از در گیری های مونیخ در سال 1972 ( بازی های المپیک سال 1972 در مونیخ برگزار می شد که در آن تعدادی از ورزشکاران رژیم صهیونیستی توسط مبارزان فلسطینی به عنوان گروگان گرفته شده بودند) تشکیل شد.چرا که قرار بود در سال 1988 بازی های المپیک در کره جنوبی برگزار شود و دولت کره جنوبی احساس می کرد که باید یک نیروی واکنش سریع ضد تروریستی داشته باشد.بنابر این در سال 1981 اقدام به تاسیس این گردان نمودند.

این نیرو در حال حاضر تنها لایه ضد تروریسم در واحد عملیات های ویژه نیروهای مسلح کره جنوبی می باشند که شباهت بسیاری به همتایان آمریکایی خود یعنی نیروهای دلتا (Delta Force ) و (SEAL Team Six ) دارند.


نحوه عضویت در این واحد


انتخاب اعضا در این گروه معمولا شامل سربازان و نیروهای شاخه های مختلف نیروهای مسلح کره جنوبی می باشد که برای عضویت در این واحد درخواست کرده و برای تبدیل شدن به یک نیروی ویژه زبده نهایت تلاش خود را بکنند. آن ها باید همانند همتایان خود و سربازان دیگری که تقاضای عضویت در این واحد را دارند تلاش کرده تا توسط مافوق خود انتخاب شوند.البته عضویت در این گروه کار آسانی نیست و کسانی که در خواست عضویت در این واحد را دارند باید از قدرت جسمی و روحی بالایی برای تحمل آموزشهای طاقت فرسا برخوردار باشند.


آموزش


این واحد نیز همانند دیگر واحدهای ویژه دنیا از آموزش های بسیار سختی برخوردار می باشد.غواصی و چتر بازی پیشرفته از آموزشهای مهم این گروه به شمار می روند.

گفته می شود که اعضای این واحد به طور مکرر و روزانه ورزشهای سوئدی(ورزشهایی که از هیچ وسیله ای در آن استفاده نمیشود) را در برف و در دماهای زیر صفر درجه انجام میدهند.حتی شنا در دریاچه های منجمد شده بدون هیچ لباسی از برنامه های ورزشی این نیرو می باشد که به طور مکرر تکرار می شود.

http://www.up.persianv.com/images/nrk982a4aez6g35xhukj.jpg

گردان707 با نیروهای ویژه کشورهای خارجی مختلفی مانند دلتا فورس آمریکا ، FBI HRT (تیم نجات گروگان FBI) ، نیروی SAS بریتانیا ، گروه آلفای روسیه ، GIGN فرانسه ،JTF2 کانادا ، SDU هنگ کونگ و تیم تاکتیک ویژه و نجات سنگاپور( موسوم به TEAM STAR) به آموزشهای مشترک می پردازد.هدف از این کار بالا بردن سطح آموزش و تجربه و افزایش روابط و مبادله با نیروهای ویژه کشورهای مختلف است.

http://www.up.persianv.com/images/d4n7xl113k3pccvimv.jpg

نیروهای ویژه کره جنوبی در بازی های رایانه ای مثل Ghost Recon ، Mercenaries ، Counter-Strike Online و ... بسیار مشهور و برجسته شدند.

http://www.up.persianv.com/images/989hhrtxpkx05fag7rk.jpg

تسلیحات

تسلیحات این واحد عبارتند از :


H&K MP5
http://www.up.persianv.com/images/l6kg7o6csdbbb72oqn1i.jpgBenelli M4
http://www.up.persianv.com/images/70mus6r77i5tl1y9zvay.jpgDaewoo K-1A
http://www.up.persianv.com/images/ufgg51y7r396mnwhkyw.jpgDaewoo K-2
http://www.up.persianv.com/images/57dng32h111f634ngyzs.jpgDaewoo K-3
http://www.up.persianv.com/images/rezppj9l8divmvai0mak.jpgDaewoo K-7
http://www.up.persianv.com/images/08sia9rbvjp4u5buqwr0.jpgAccuracy International AWM
http://www.up.persianv.com/images/sanp5d6vug3vve3ujc4g.jpgAccuracy International AW50F
http://www.up.persianv.com/images/woxj4ejy28e6rdbdea6a.jpgSteyr SSG 69
http://www.up.persianv.com/images/aljsa5peo68hsqyk9dps.jpgH&K USP9
http://www.up.persianv.com/images/cqp3332b74tk4w3whu4t.jpg


H&K MSG-90
http://www.up.persianv.com/images/rkojgccvh8xkbbcfi6.jpg


گردان 707 ماموریت ویژه

شروع فعالیت :در سال 1981 تاسیس گردید و همچنان نیز فعالیت آن ادامه دارد.

کشور: کره جنوبی

شاخه : ارتش جمهوری کره.زیرمجموعه ای از نیروهای ویژه

وظیفه: اجرای قانون و مقابله با حملات تروریستی ، جنگهای نامتعارف ، اقدام مستقیم و حمله .

پایگاه : سئونگنام، کره جنوبیبرچسب‌ها: 707 Special Mission Battalion, South Korea, Korea707 Special Mission Battalion, White Tiger Battalion, s 707 battalion, battalion White Tiger, Battalion 707 in South Korea
نوشته شده توسط در 2012/10/25

لينك مطلب


رادارهای کیهانی حداقل در دو برد مختلف در حال آماده سازی هستند که دوربردترین نوع آنها بیش از 3000 کیلومتر را پوشش می دهد. اقدامات زیر ساختی و مکان‌یابی این رادارها صورت گرفته و برخی از آزمایش های میدانی نمونه اولیه آن در سال گذشته به انجام رسیده است.

تنوع و گستردگی طیف اهداف هوایی، محدودیت های فیزیکی رادارها، نیازهای عملیاتی جدید و همچنین رشد و پیشرفت فناوری های بومی سبب شده است تا انواع مختلفی از سامانه های راداری در کشور توسعه یابند که البته برخی از آنها در مراحل آماده سازی بوده و هنوز وارد خدمت عملیاتی نشده اند.

رادار آرایه‌ فازی نجم رادارهای آرایه فازی دارای توانمندی های بالایی هستند که ناشی از بکارگیری فناوری های جدید است. در این رادارها برای جستجو در فضای تحت پوشش، سهم عمده بجای گردش مکانیکی آنتن رادار، بر عهده تغییر در زاویه انتشار امواج است.

پویش بسیار سریع محیط (در حد میلی ثانیه)، مقاومت بالا علیه اقدامات ضد الکترونیک و کشف بسیار مشکل محل رادار توسط سامانه ‌های الکترونیکی گیرنده و هشدار راداری دشمن از جمله مهمترین ویژگی های عملکردی این رادارهای پیشرفته است. این رادارها دارای دو نوع اصلی فعال(اکتیو) و غیرفعال(پسیو) هستند که در نوع فعال، می توانند تا 1000 بار درثانیه تغییر فاز داده و در صورت بروز اشکال در گیرنده و فرستنده ها، کل رادار دچار اختلال نمی‌شود.

در این رادارها تعداد زیادی المان فرستنده و گیرنده در کنار یکدیگر قرار داشته و هر یک از آنها در واقع یک رادار کوچک هستند که در مجموع با عملکرد هماهنگ قابلیت های ویژه رادارهای آرایه فازی نظیر توانایی شاسایی همزمان ده ها و حتی صدها هدف که در فواصل و ارتفاعات مختلفی در پهنه آسمان توزیع شده اند را بوجود می آورند. رادارهای آرایه فازی الگوی مشخصی از انتشار امواج ایجاد نمی کنند در نتیجه سامانه های هشدار دهنده دشمن نمی توانند محل دقیق این رادار را مشخص نمایند.

رادارهای آرایه فازی قادر به هدایت چندین موشک علیه چندین هدف در زمان واحد بوده و چون در کسری از ثانیه تغییر فاز می‌دهند شناسائی منبع پرتو برای دشمن کاری بسیار مشکل خواهد بود. این رادارها در صورت کشف شدن توسط دشمن یا اخلال های الکترونیکی به دلیل تغییر فاز، به میزان بسیار بالائی مقاوم هستند. این رادارها در زمینه های گسترده ای ازجمله رادارهای هواشناسی، نصب بر روی جنگنده ها، ناوها و رادارهای رهگیری موشک های بالستیک قابلیت بکارگیری دارند.

رادار آرایه فازی نجم 802 ساخت ایران یکی از نمونه های جدید در این دسته است که یك رادار آرایه فازی با قابلیت جست ‌وجو و ردگیری چندگانه اهداف هوایی است كه برای استفاده در سامانه‌های پدافند هوایی برد متوسط طراحی و ساخته شده. این رادار در حالت جستجو می تواند اهداف را در برد متوسط آشكارسازی و آنها را با بهره گیری از قابلیت TWS ردگیری نماید.

با بهره گیری از توانایی TWS در حالی که رادار مشغول ردگیری یک یا چند هدف شناسایی شده است بخشی از توان خود را نیز برای جستجوی مجدد اختصاص داده و در واقع هوشیاری مجموعه پدافند نسبت به فضای تحت پوشش بیشتر می شود زیرا با وجود این قابلیت در صورت حضور اهداف جدید در پهنه آسمان، سامانه از وجود آنها مطلع خواهد شد.

در حالت ردگیری با مدیریت منابع رادار و استفاده از روش شكل ‌دهی پرتو دیجیتال، رادار نجم قادر است اهداف را به صورت همزمان از فاصله متوسط ردگیری كند. با روش شکل دهی پرتو می توان امواج را در جهات مورد نظر تقویت یا تضعیف کرده بهترین مسیر را برای سیگنال های ارسالی و مشخصات مقدار و فاز آنها را مطابق شرایط تنظیم نمود.

رادار نظارت هوایی بایاستاتیک میانبرد

رادار بایاستاتیک دیجیتال حالت جامد که در باند وی-اچ-اف کار می کند برای کشف اهداف هوایی با مشخص کردن فاصله، زاویه و سرعت آنها با قابلیت انتقال بی درنگ اطلاعات به شبکه پدافند هوایی ساخته شده است.

این سامانه یک رادار نسل جدید است که از ترکیب ویژگی های رادارهای پیشرفته، فناوری های مدرن دیجیتالی و سخت افزارهای متناسب با این فناوری ها بهره می برد.


رادار بایاستاتیک میانبرد

مأموریت ویژه این رادار کشف اهداف پروازی با سطح مقطع راداری پائین همچون جنگنده های نسل پنجم، پهپادها و موشک ها است. این رادار از گیرنده باند وسیع(JATS: Jamming Analysis Transmission Selection) استفاده کرده و تکنیک پرش فرکانسی در آن در دو حالت خودکار هوشمند با استفاده از JATS و حالت رندوم صورت می گیرد. JATS کار تحلیل جمینگ دشمن را انجام داده و فرکانس هایی که تحت تأثیر جنگ الکترونیک قرار گرفته تشخیص داده و برای تغییر آن اقدام می کند.

این سامانه یک رادار دو بعدی است و فرستنده و گیرنده آن در فاصله ای چند کیلومتری از یکدیگر قرار دارند. این قابلیت که به عنوان یک مزیت برای سامانه محسوب می شود زیرا بخش های غیرفعال(پسیو) آن را از حمله دشمن محافظت می کند. البته توان تحرک این سامانه بالا بوده و فرستنده و گیرنده هر یک در مکان محافظت شده جداگانه ای قرار دارند و به راحتی منتقل می شوند در نتیجه زمان آماده به کار شدن و خروج از حالت کار کمتر از 45 دقیقه است.

مزیت دیگری که در طراحی و ساخت این سامانه لحاظ شده بیشینه توان تشعشعی است که 4000 وات بوده و 120 کیلومتر را پوشش می دهد. این سامانه قابلیت ردگیری تا 100 هدف را با استفاده از توانایی ردگیری در حین جستجو و ارتباط کامل با بخش های کنترل و فرماندهی  دارد.

این رادار دارای حامل های مختلف سیگنالی نوع پیوسته، فرستنده تماماً حالت جامد بوده و علاوه بر قابلیت JATS برای مقابله با جمینگ، تکنیک جهش فرکانسی و روش طیف گسترده(spread spectrum) نیز در آن به کار گرفته شده است. در این روش توان سیگنال ارسالی را در یک طیف فرکانسی پخش می کنند در نتیجه  آشکارسازی سیگنال کار پیچیده‌ای می شود. این روش مخابراتی در برابر تداخل بین امواج و اختلال توسط دشمن و همچنین نویز پذیری پایداری بالایی دارد. این سامانه قابلیت کشف جنگنده ها، پهپادها، موشک های کروز و هواگردهای پنهانکار(رادارگریز) را داشته و اهدافی با ارتفاع پرواز پائین را نیز کشف می کند.

این رادار که از آنتن یاگی شکل برخوردار است زاویه پوشش 90 درجه در بلندا، 30 درجه در افق و نهایتاً تا 150 متر خطا در تشخیص برد دارد. مدت زمان بین دو ایراد احتمالی در این رادار بیش از 1000 ساعت و زمان مورد نیاز برای برطرف کردن آن کمتر از 45 دقیقه است.

همچنین سامانه های آزمایشگر درونی در این رادار به کار گرفته شده که با آزمایش اجزای سامانه از عملکرد آنها اطمینان حاصل می نماید.

رادارهای کاوش/جویا/هادی

این سه رادار از اجزاء سامانه پدافند هوایی موشکی مرصاد هستند. در این سامانه رادار جستجو و کشف هدف «کاوش» کار یافتن اهداف را بر عهده دارد. اهداف کشف شده دسته بندی و ارزیابی شده و اطلاعات به واحد فرماندهی و کنترل ارسال می شود. رادار جستجوگر ارتفاع پست «جویا» نیز برای کمک به کشف و ردگیری اهدافی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند ایفای نقش می کند.

با کمک این رادار مرصاد توانایی انهدام اهداف پروازی در ارتفاع پایین را نیز دارد. با تشخیص مرکز کنترل آتش سامانه، وظیفه ردگیری و قفل روی اهدافی که خطرناک تر تشخیص داده می شود به رادار ردگیر «هادی» سپرده شده و این رادار که سامانه های الکترواپتیکی نیز با آن همراه و هماهنگ و روی آن نصب شده اند کار تأمین اطلاعات لازم برای هدایت موشک نیمه فعال راداری را به سمت هدف تا لحظه اصابت به آن به انجام می رساند.


رادار کاوش

سامانه مرصاد قابلیت شناسایی هدف در فاصله 150 کیلومتری توسط رادار کاوش، قفل نمودن روی آن در فاصله 80 کیلومتری و مورد هدف قراردادن آن در بیشینه برد 45 کیلومتری را دارد. در مورد رادار کاوش نیز باید به این نکته اشاره کرد که نسبت به نمونه قبلی یک آنتن سفید رنگ هم به بالای آنتن اصلی اضافه شده که مربوط به سامانه تشخیص دوست از دشمن است.


رادار هادی

با توجه به تهدیدات روز که اهداف با سطح مقطع راداری(RCS) کم هستند، در طراحی این سامانه تلاش زیادی شده است تا قابلیت درگیری مؤثر با این تهدیدات ایجاد شود که منجر به ایجاد توانایی کشف اهداف با سطح مقطع بسیار کم در حدود 0.5 مترمربع و در فاصله 110 کیلومتری شده است. با این ویژگی اغلب موشکها، پهپادها و هواپیماهای جنگنده نسل چهارم پیشرفته به اهدافی عادی برای مرصاد تبدیل می شوند.

به عنوان مثال برای سطح مقطع راداری جنگنده اروپایی تایفون(که اخیراً توسط عربستان سعودی به خدمت گرقته شده) اعدادی در حدود 0.014 تا  0.42 را ذکر کرده اند که توسط مرصاد قابل کشف خواهد بود زیرا محاسبات با فرمول های پایه ای کارکرد رادارها نشان می دهد سامانه ای که هدف 0.5 مترمربعی را در 110 کیلوکتری کشف می کند هدفی با سطح مقطع راداری 0.01 مترمربع را در برد بیش از 40 کیلومتر کشف خواهد کرد از اینرو با اضافه کردن قابلیت هایی نظیر شبکه کردن سامانه های راداری مرصاد با هم این قابلیت از بعضی جنبه ها افزایش نیز خواهد یافت.


رادار جویا

رادارهای این سامانه دارای قابلیت های بالایی در زمینه اقدامات متقابل الکترونیکی(ضد جمینگ) بوده و در نتیجه از پایداری بالایی در محیط نبرد برخوردار هستند.

با توجه به تولید بومی سامانه مرصاد تعداد کافی از آن در دسترس یگان های عملیاتی بوده و در نواحی مختلفی از نزدیک مرز گرفته تا عمق کشور قابل استقرار هستند.

رادار کیهانی

هر چه اهداف هوایی در فاصله بیشتری از رادار باشند، باید ارتفاع پروازی آنها نیز برای دیده شدن توسط رادار بیشتر باشد. مشکل اصلی در کشف اهدافی که در ارتفاع پائین پرواز می کنند انحنای سطح زمین است. مسیر حرکت امواج الکترومغناطیس رادار، مستقیم است در حالیکه سطح زمین انحنا دارد و امواج در اغلب محدوده های فرکانسی با ادامه دادن به مسیر مستقیم خود، از سطح زمین فاصله می گیرند.

تأثیر این انحنا از حدود 30 کیلومتری شروع می شود  و  اجسام در فواصل دورتر از این محدوده، رفته رفته در نقطه کور رادار قرار می گیرند. به عبارت ساده تر اجسام دورتر از 40 کیلومتر نمی توانند درخط دید مستقیم رادارهای مستقر بر روی زمین که ارتفاع آنتن رادار آنها متعارف است قرار گیرند. به عنوان مثال برای دیدن یک هدف سطحی در فاصله چند صد کیلومتری باید رادار را چند هزار متر بالا برد که در عمل محدودیت های زیادی بوجود می آید.

یکی از راه های کشف و تشخیص اهداف سطحی در فاصله دور استفاده از رادارهای افق نگر تا OTH است که در دو نوع آسمانی و سطحی هستند.


عملکرد رادارهای ماوراء افق

در رادارهای افق نگر آسمانی امواج اچ-اف(فرکانس پائین و طول موج بالا) را به لایه یونوسفر جو که از ارتفاع 85 کیلومتر تا 600 کیلومتری است می تابانند. با برخورد امواج به این لایه که منجر به شکست و بازگشت آنها به سمت زمین می شود محدوده های دور  و وسیعی قابل پوشش است. این نوع رادارها برای نظارت بر مناطق دور دست از 500 تا 4000 کیلومتر و بالاتر در مساحت های بسیار بزرگ مناسب هستند.

این رادارها دارای شبکه ای از آنتن های فرستنده و گیرنده بوده و به دلیل ماهیت شبکه ای و گسترش سامانه های خود قابلیت حمل و نقل و جابجایی بالایی ندارند. هزینه تمام شده رادارهای افق نگر آسمانی بسیار زیاد بوده و معمولاً در سطح پروژه های ملی کشورها تعریف می شوند. کاربرد غیرنظامی این رادارها در اموری از جمله اقیانوس شناسی وکنترل ترافیک دریایی و کاربرد نظامی آن ها در بخش هشدار اولیه سامانه های دفاع موشکی بالستیک و کروز است. این نوع رادارها برای فواصل زیر 500 کیلومتر مناسب نبوده و سابقه چندانی از آنها در این فاصله به چشم نمی خورد.


نمونه ای خارجی از رادارهای ماوراء افق

رادارهای افق نگر سطحی که در باند فرکانسی اچ-اف عمل می کنند و به اچ-اف-اس-دبلیو-آر معروفند برای تشخیص اهداف سطحی تا فاصله 500 کیلومتر مناسب هستند. در این سامانه امواج اچ-اف با استفاده از چند خاصیت فیزیکی به جای خط مستقیم، مسیر منحنی زمین را طی کرده و بازمی گردند.

این نوع رادارها در مقایسه با رادار افق نگر آسمانی از شبکه و محدوده پیاده سازی کوچک تری برخوردارند. این نوع رادارها کاربردهای بسیار وسیع غیرنظامی دارند لذا دسترسی به قطعات و تجهیزات آن آسان تر به نظر می رسد. همچنین سوابق این نوع رادار در کشورهای زیادی وجود دارد. امروزه این نوع از رادارهای افق نگر سامانه های مناسبی برای بخش هشدار اولیه تهدیدهای کروز هستند.

رادارهای افق نگر معمولاً به لحاظ سخت افزاری پیچیدگی کمتری نسبت به رادارهای فرکانس بالاتر دارند اما به لحاظ نرم افزاری و پردازش بسیار پیچیده هستند. دقت اندازه گیری این رادارها به اندازه رادارهای دیگر نیست  و استفاده از آنها تنها در بخش هشدار اولیه مطرح است. بیشتر این رادارها قابلیت حمل و نقل پائینی دارند و معمولاً به صورت ثابت مورد استفاده قرار می گیرند.

کشوری که از رادار افق نگر استفاده می کند در واقع قادر است تحرکات کشورهای منطقه پیرامون خود را بر روی خاک آن ها مورد پایش لحظه ای قرار دهد.

نمونه هایی از این نوع رادارها در کشورمان در حال توسعه است که از آن با نام «رادار كیهانی» یاد می شود. طبق مصاحبه های فرماندهان نیروهای مسلح این رادارها حداقل در دو برد مختلف در حال آماده سازی هستند که دوربردترین نوع آنها بیش از 3000 کیلومتر را پوشش می دهد. اقدامات زیر ساختی و مکان‌یابی این رادارها صورت گرفته و برخی از آزمایش های میدانی نمونه اولیه آن در سال گذشته به انجام رسیده است.

همچنین براساس مکان‌یابی و طرح های عملیاتی، تعداد کافی از این سامانه در محل‌های عملیاتی مستقر و بنابراین بیش از یک مجموعه از این رادارها به خدمت گرفته خواهد شد. همچنین اعلام شده با استفاده ترکیبی از این رادار و سامانه های دیگر دقت مکانیابی اهداف به میزان بسیار بالایی بهبود یافته و در نتیجه ردگیری اهداف نیز تحقق می یابد.

با استفاده کشور از چنین سامانه ای امکان بکارگیری اصل غافلگیری در تهاجم احتمالی به کشورمان به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد و برخاستن دسته های هواپیماهای جنگنده از فرودگاه ها یا ناو هواپیمابر، شکیل موشک های کروز و پرواز هواپیماهای بمب افکن قابل ردگیری خواهد بود به خصوص این نکته را باید در نظر داشت که بیشترین برد موشک های کروز دشمن کمتر از برد رادار کیهانی ایرانی است و با توجه به سرعت این موشک ها فرصتی برای تصمیم گیری و حتی نقل و انتقال برخی از سامانه های پدافندی بدست می دهد.

همچنین باید توجه داشت در بخش کشف زودهنگام تهدیدات هوایی(و نه ردگیری دقیق برای هدایت آتش) رادارهای کیهانی می توانند تا حدود زیادی خلأ نبود راداهای هواپایه هشدار زودهنگام(آواکس) را پر کنند.برچسب‌ها: پدافند های ضد هوایی و موشکی و رادار, همه چیز درباره رادارهای ایران, قسمت چهارم, رادار آرایه‌ فازی نجم, تسلط ایرانی‌ها بر «یونوسفر» برای ساخت رادار کیهانی, رادارهای کاوش, جویا, هادی, رادار کیهانی
نوشته شده توسط در 2012/10/24

لينك مطلب


در رژه روز ارتش و رژه نیروهای مسلح در 31 شهریور ماه هر سال، هم تجهیزاتی که به مرحله نمونه سازی رسیده و هم تجهیزاتی که تولید انبوه شده اند در معرض دید قرار داده می شوند.

همه ساله در سالروز آغاز جنگ تحمیلی 8 ساله رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران نیروهای مسلح کشورمان طی مراسم رژه در مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره) به نمایش نیروها و تجهیزات خود می پردازند.

به طور معمول برخی تجهیزات قبلا معرفی شده و در رژه در معرض دید عموم خبرنگاران داخلی و خارجی قرار می گیرد، بعضی از آنها برای اولین بار در این رژه ها معرفی شده و به نمایش در می آید و البته تعداد اندکی هم بدون هیچ گونه معرفی خاصی فقط از مقابل جایگاه عبور کرده مانند پهپادی که در چند رژه اخیر در کنار پهپاد سفره ماهی نمایش داده می شود.

هر چند اینگونه اتفاقات بیشتر در تهران می افتد اما گاهی در رژه های شهرهای دیگر هم تسلیحات بسیار مهم به نمایش در می آید مانند موشک خلیج فارس که در اولین نمایش عمومی، همزمان با رژه تهران در بوشهر نیز حضور داشت ویا برخی مواقع هم موشک های مهمی پیش از آنکه در تهران دیده شوند مدتها در رژه شهرهای دیگر حضور داشته اند مانند موشک های هوا به سطح روسی مربوط به هواپیمای بمب افکن تاکتیکی سوخو-24 از جمله موشک ضد رادار خا-58. حضور پرتعداد ادوات تولید شده در رژه شهرستان ها هم از نکات قابل توجه و تأیید کننده کاربردی شدن آن تجهیزات در سراسر کشور است.

لازم به ذکر است در رژه روز ارتش در 29 فروردین و رژه نیروهای مسلح در 31 شهریور هر سال، هم تجهیزاتی که به مرحله نمونه سازی رسیده و هم تجهیزاتی که تولید انبوه شده اند در معرض دید قرار داده می شوند.
در بخش اول این گزارش که پیش روی شماست به معرفی مختصر دستاوردهای موشکی که در 6 سال گذشته در رژه این روز حضور داشته اند می پردازیم.
گفتنی است بسیاری از تجهیزات که در اینجا به آنها چندان اشاره ای نکرده ایم، پای ثابت رژه ها هستند مانند موشک های هوا به هوای کوتاه برد و میانبرد، و برخی از انواع موشک های هوا به سطح و انواع راکت های شلیک شونده از پرتابگرهای چند لوله ای.

سال 1385
از ویژگی های شاخص سامانه های راکتی و موشکی حاضر در آن سال، تنوع بالای سامانه های به نمایش درآمده نسبت بود. 25 نوع سامانه راکتی و موشکی شامل همه انواع سطح به هوا، هوا به سطح، هوا به هوا و سطح به سطح بود. موشک های دوش پرتاب سهند3 با برد کوتاه، سامانه های میانبرد هاوک با برد 40 کیلومتر، سام-6 با برد 25 کیومتر، اچ-کیو-2 با برد 34 کیلومتر اما سقف پروازی هدف بیش از 20هزار متر و موشک دوربرد پدافند هوایی اس-200 با برد بیش از 150 کیلومتر و سقف پروازی هدف بیش از 35هزار متر از جمله تجهیزات دفاع هوایی موشکی این رژه بودند.

از دیگر موشک های به نمایش درآمده در این روز باید به انواع شهاب-1، 2 و 3 و تندر69 اشاره نمود که در کنار راکت های زلزال-1، نازعات-6 و 10 و راکت انداز 4 لوله ای فجر-5 سطوح بسیار بالایی از قابلیت های سطح به سطح نیروهای مسلح کشورمان را ارائه نمودند.
موشک های سوخت مایع شهاب ایران با تلاش های بومی بر اساس موشک های بالستیک اسکاد روسی توسعه یافتند و به مرور و با بلوغ فناوری های موشکی در کشور، مولد انواع جدیدتر، با ابتکارات و طراحی های بومی شده بودند در حالی که در آن سال کسی از وجود نمونه های جدید با توانمندی های بالاتر در سال های بعد رونمایی شدند خبر نداشت.

در این رژه موشک های سطح به سطح ضدکشتی نیروهای دریایی کشورمان نیز حضور داشتند اما آنچه امروز جالب به نظر می رسد اعلام نمایش موشک سطح به هوای فجر در زمره تجهیزات دریایی در رژه سال 1385 است، موشکی که نوع بهسازی شده آن با نام محراب در آخرین رزمایش نیروی دریایی ارتش  آزمایش شد. البته چند سالی است جای این موشک در رژه تهران خالی است و بعضاً در رژه بوشهر حضور داشته است.

سال 1386

در رژه سال 1386، در کنار خانواده موشک های شهاب، یک نمونه از بالستیک های جدید کشور با نام قدر-1 حضور پیدا کرد، موشکی با سوخت مایع که دست کم 500 کیلومتر برد بیشتر نسبت به نمونه پایه موشک شهاب-3 داشت و در نتیجه از مناطق مرکز کشور نیز قادر به هدف قرار دادن نقاط مهم سرزمین های اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی بود.

این موشک یک تفاوت مهم با شهاب-3 های اولیه داشت و آن هم شکل متفاوت سرجنگی آن بود که پیشتر در گزارشی به آن پرداخته بودیم. البته بیشتر بودن طول بدنه و بخش سرجنگی از دیگر تفاوت های قدر-1 با شهاب-3 بود در حالی که هر دو از پرتابگر مشابهی استفاده می کردند.موشک قدر-1

یکی از دستاوردهای مهمی که در این سال برای اولین بار به نمایش در آمد بمب هوشمند و 2000 پوندی(907 کیلوگرمی) قاصد است که با برد دور ایستایی دست کم 30 کیلومتر، در اوائل شهریور ماه همان سال با حضور وزیر دفاع وقت رونمایی شده بود.

همچنین موشک دوش پرتاب سطح به هوای میثاق-2 نیز که قابلیت های بیشتری نسبت به نمونه های قبلی داشت در اختیار نیروهای مسلح دیده شد. اغلب سامانه های موشکی به نمایش در آمده در سال 85 در این رژه نیز حضور داشتند.

سال 1387

تنوع راکت های سطح به سطح در این رژه با حضور نمونه های جدیدتر زلزال بیشتر شد که برد نمونه آخر آن به بیش از 200 کیلومتر رسیده بود.

نمونه های موشک هوا به سطح و سطح به سطح ضد کشتی کوتاه برد کوثر، نصر-1 و دوربرد نور و اژدر والفجر-2 در این رژه حضور داشتند. راکت فجر-3 با برد 45 کیلومتر و پرتابگر 8 لوله ای و فجر-5 با برد 75 کیلومتر به همراه موشک سطح به هوای دوش پرتاب میثاق، و موشک های ضد زره توفان و بالستیک های شهاب های 1 و 2 و 3 و قدر-1 نیز از شرکت کنندگان راکتی و موشکی این رژه بودند که یکی دیگر از پرتنوع ترین رژه های موشکی سال های گذشته را شکل داد.موشک بهسازی شده سامانه پدافند هوایی دوربرد اس-200


در این سال به طور رسمی از اجرای بهسازی های مهمی روی سامانه دفاع هوایی موشکی دوربرد اس-200 سخن به میان آمد و موشک بهینه شده آن نیز در مراسم حضور داشت.

یکی از موشک های جالب که در این رژه به نمایش درآمد، نمونه ای از شهاب-3 با شکل متفاوتی از سرجنگی بود که در گزارشی به بررسی آن پرداخته ایم.

سال 1388

دو سامانه موشکی مهم که برای اولین بار در این رژه در معرض دید خبرنگاران داخلی و خارجی قرار گرفت، یکی موشک بالستیک دوربرد سجیل ساخت ایران و دیگر سامانه دفاع هوایی کوتاه برد تور-ام-روسی بود.

سامانه تور-ام-1 به عنوان یکی از آخرین لایه های دفاع هوایی در هر منطقه و تا حدود بسیار زیادی به طور مستقل عمل می کند. هر خودروی پرتابگر در این سامانه خود مجهز به رادارهای جستجو و ردگیری و سامانه کنترل آتش بوده و توانایی شناسایی 48 هدف و درگیری با 2 هدف را تا برد 12 کیلومتر و سقف پرواز هدف تا 6هزار متر دارد که البته در ایران و بدست متخصصان داخلی این محدودیت تا حدود 10هزار و پانصد متر مرتفع شده است.سامانه دفاع هوایی موشکی تور-ام-1

اما موشک دو مرحله ای و سوخت جامد سجیل با برد 2هزار کیلومتر به عنوان یکی از شاخص ترین دستاوردهای بومی در حوزه موشکی توجه بسیاری از کارشناسان موشکی دنیا را به خود جلب کرد. وجود سوخت جامد با فناوری های خاص خود، استفاده از دو مرحله برای جدا شدن بخشی از بدنه که از سوخت خالی شده برای سبکتر شدن و فناوری های لازم برای اجرای ایمن و مطمئن فرایند جدایش دو مرحله، سامانه های هدایت و کنترل(راهبری) مراحل اول و دوم در کنار استفاده از سرجنگی مشابه موشک های دوربرد قدر، از مهمترین شاخصه های موشک سجیل بود که هر یک چالش فناورانه مهمی محسوب می شود.

این موشک که طول آن از نمونه های قبلی بالستیک های ایرانی کمی بیشتر است از پرتابگری متفاوت نسبت به نمونه های سوخت مایع استفاده می کند.موشک بالستیک سجیل

سال 1389
رژه این سال یکی از پربار ترین رژه ها از نظر نمایش پروژه ها و محصولات جدید دفاعی کشور در حوزه موشکی بود به طوریکه بالغ بر 4 دستاورد جدید مشاهده شد.موشک سی-802 مربوط به پروژه قائم

موشک دورایستای قاصد-3 با هدفگیری الکترواپتیکی در فاز نهایی پرواز و برد بیش از 100 کیلومتر، موشک های ضد کشتی سی-801 و سی-802 به ترتیب با برد های بیش از 40 و 120 تحت پروژه قائم، سامانه سطح به هوای کوتاه برد اف-ام-80 با برد 8 تا 11 کیلومتر که پس از بهسازی و تجهیز به ادوات پیشرفته الکترواپتیکی مجدداً وارد خدمت شده، سامانه کوتاه برد دفاع هوایی راپییر به همراه رادار جداگانه که قابلیت درگیری مؤثری به آن می دهد، سامانه دفاع هوایی موشکی مرصاد با موشک شاهین و از همه جالبتر موشک بالستیک میانبرد قیام بود.قاصد-3

موشک سوخت مایع قیام با برد 800 کیلومتر جزء آخرین دستاورهای موشکی کشور بود که کمی پس از معرفی در این رژه نمایش داده شد. این موشک با بهره گیری از فناوری و روش های جدید و دقیق هدایت و کنترل برای ایجاد پایداری بی نیاز از بالک شده و در نتیجه سطح بدنه آن فاقد بالک هایی است که در همه موشک های قبلی ایرانی حتی سجیل دیده می شد.

این مسئله صرف نظر از کاهش نسبی وزن، موجب کمتر شدن سطح مقطع راداری موشک شده و ذخیره و انبارداری آن از بابت حجم مورد نیاز را هم کاهش داده و برای پرتاب احتمالی از سیلو نیز به فضای کمتری احتیاج دارد.

قیام-1 با وجود 300 کیلومتر برد بیشتر نسبت به موشک میانبرد شهاب-2، تنها 2 کیلومتر بیشتر از آن اوج می گیرد که این مسئله به بسیاری از سامانه های ضد موشکی دشمن برای انهدام آن فرصت بیشتری نمی دهد. به علاوه این موشک با وجود طول بیشتر، تنها 100 کیلوگرم سنگین تر از شهاب-2 است که نشان دهنده بهره گیری از فناوری ها و مواد جدید در ساخت اجزای آن است. با در نظر گرفتن مجموع ویژگی های قیام-1، آن را حاصل 25 سال فعالیت موشکی کشور می دانند.

در این سال رکورد حضور موشک های بالستیک در رژه ها شکسته شد و 20 فروند از انواع مختلف شهاب و قدر و سجیل به نمایش در آمدند.
موشک ضد کشتی رعد که نوع توسعه یافته از موشک های ضد کشتی کرم ابریشم توسط متخصصان داخلی است برای شرکت در این رژه در نظر گرفته شده بود. از تفاوت های این موشک با نمونه های اولیه، تجهیز به موتور اصلی جت به جای موتور راکتی برای رسیدن به بردهای بیشتر و در حدود 300 کیلومتر است.

سال 1390
رژه سال گذشته نیروهای مسلح در مرقد امام، نیز با حضور پررنگ تجهیزات موشکی در حوزه های مختلف و رکورد شکنی مجدد بالستیک ها برگزار شد. 20 فروند پرتابگر موشک های ضد رزه توسن با برد بیش از 4هزار متر که بر روی خودروهای تاکتیکی سفیر نصب شده بودند، نزدیک به 25 فروند موشک دوش پرتاب که توسط موتور سواران و واحدهای خودرویی حمل می شد، 14 فروند موشک بالستیک از انواع شهاب و قدر و سجیل و قیام، 7 فروند فاتح-110 و خلیج فارس، سه نمونه از کروزهای دریایی و 7 نوع سامانه دفاع هوایی موشکی از جمله مهمترین تجهیزات موشکی حاضر در مراسم این سال بودند.نمونه احتمالاً ایرانی موشک هوا به هوای دوربرد فینیکس

موشک کروز دریایی دوربرد صاعقه با برد بیش از 300 کیلومتر بر روی پرتابگر مخصوص خود، سکوی پرتاب سه فروندی قارعه که به نظر حامل موشک های میانبرد نصر یا ظفر بود، سامانه خوداتکای ولایت که حامل موشک های نور یا قادر است، سامانه های دفاع هوایی کوتاه برد راپییر، اف-ام-80، میانبرد هاوک، دوربرد اس-200 در غالب یک یا دو پرتابگر، و همچنین سامانه های تور-ام-1 و سام-6 و صیاد-1 هر یک با سه پرتابگر در معرض دید قرار گرفتند.پرتابگر 3 فروندی خلیج فارس؛ پرتابگرهای تکی فاتح-110 در زمینه تصویر دیده می شود

موشک های فاتح-110 که برخی آن را شبه بالستیک می نامند به صورت 4 پرتابگر تک فروندی که دو تای آن فاقد اتاقک خدمه زیر ریل موشک بود، یک پرتابگر سه فروندی موشک ضد کشتی خلیج فارس که نمونه دریایی فاتح-110 محسوب می شود، 4 موشک میانبرد شهاب-2 و سه فروند قیام-1، 4 موشک دوربرد قدر-اف که برای اولین بار به نمایش در می آمد و سه فروند سجیل هم 21 موشک بالستیک حاضر در این رژه بودند.ستون بالستیک های دوربرد کشور؛ قدر-اف و در ادامه سجیل

راکت های زلزال نیز با پرتابگر سه فروندی مشابه موشک خلیج فارس در این رژه حضور یافتند که البته قبلاً در رزمایش پیامبر اعظم دیده شده بود. با توجه به مصاحبه خبری روز گذشته فرمانده کل سپاه و اشاره به خطای کمتر از 50 متری زلزال و برد 300 کیلومتری آن، می توان علت حضور پر رنگ زلزال در رژه های اخیر و رزمایش پیامبر اعظم در سال 90 را بهتر درک نمود.

انواع تسلیحات هواپرتاب نیروی هوایی ارتش نیز مانند رژه 29 فرودین 90 با رنگ آمیزی جدید که آنها را عملیاتی تر نشان می داد در رژه حاضر شده بودند. از آن جمله باید به بمب 2000 پوندی قدر، بمب هوشمند اپتیکی قاصد، موشک قاصد-3، موشک و بمب هدایت لیزری ستار محصول پروژه عصر-67 اشاره کرد.

یکی از نکات مهم در رژه سال گذشته، حضور موشک خلیج فارس در رژه شهر بوشهر است که نشان دهنده اهمیت این سلاح برای نیروهای مسلح کشور و از طرفی مستقر بودن آن در مناطق عملیاتی مربوط به خود است.

همچنین در این رژه ماکت هایی از برخی تجهیزات موشکی بزرگ به نمایش در آمد که به نظر می رسد برای عملیات های فریب و در پایگاه های موشکی غیرواقعی به کار می رود.

تسلیحات ساخت داخل که همگی با رویکرد ایجاد بازدارندگی برای پیشگیری از حماقت دشمنان تا حد امکان و پاسخ کوبنده و مؤثر برای پشیمان کردن وی در صورت بروز یک درگیری ساخته شده اند بعضی بر مبنای نمونه های خارجی و برخی با تکیه بر طراحی بومی ساخته شده اند اما همه آنها به علاوه نمونه هایی که مستقیماً از خارج خریداری شده اند در طی دوران خدمت خود در برنامه های مختلف بازسازی و بهسازی شده اند و امروزه متخصصان کشورمان به تمام زوایای عملکردی آنها آشنایی و حتی احاطه دارند.

در بخش بعدی گزارش به معرفی مهمترین دستاورهای موشکی رژه های 31 شهریور در سال های اخیر می پردازیم.برچسب‌ها: توان نظامی ارتش های جهان, انواع موشك های بالستیك, موشک قدر, 1, مروری بر تحول موشک‌های ایرانی در رژه 31 شهریورماه, مروری بر تحول موشک‌های ایرانی, موشک بهسازی شده سامانه پدافند هوایی دوربرد اس, 200, ساما
نوشته شده توسط در 2012/10/24

لينك مطلب

جستجو
امکانات سایت


Persian iOS